Spotkanie z myśliwym

Początek października w zagadnieniach poznawanych przez przedszkolaków to tematyka poświęcona środowisku przyrodniczemu, które jesienią zmienia się niezwykle. W celu zaszczepienia bakcyla dbania o przyrodę a zwłaszcza o zwierzęta zorganizowano spotkanie z myśliwym panem Aleksandrem Jewakiem przyjacielem i radnym Gminy Psary.

"Czy lasom potrzebni są myśliwi?" Na takie pytanie próbowały odpowiedzieć dzieci oraz o tym, jak należy dbać o zwierzęta. Dzięki opowiadaniom mogły dowiedzieć się w jaki sposób myśliwi dokarmiają zwierzęta, co jest przysmakiem dzików, saren, bażantów ale i jak należy zachowywać się w lesie gdy znajdą małe lub chore zwierzątka. Poznały sposoby dokarmiania dzikich zwierząt i konieczność dokonywania odstrzałów niektórych gatunków. Wszystkie dzieci zgodnie przyznały, że kochają zwierzęta i się o nie troszczą oraz pomogą im przetrwać zimę. Wspólnie z gościem wykonały karmnik najprostszy jaki można zrobić z plastikowej butelki.

Zorganizowanie takiej wizyty u przedszkolaków okazało się dużym sukcesem, gdyż dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały myśliwskich opowieści i niechętnie się żegnały ze swoim gościem. Dziękujemy panu Olkowi za ciekawe spotkanie.

Powitanie Jesieni

Jesień to czas zbiorów ziemniaków, a przy tym doskonała okazja do wspólnej zabawy i lepszego poznania tego popularnego warzywa. Z tej okazji przedszkolaki 9 października obchodziły Święto Pieczonego Ziemniaka. Każda grupa zorganizowała garnek do którego wkładano pokrojone ziemniaki, buraki, marchewkę, cebulę, kiełbaskę oraz przyprawy. Na koniec wszytko nakryto liściem kapusty oraz pokrywą. Mamusie z tatusiami piekły ziemniaczane garnki na ognisku w ogrodzie przedszkolnym a dzieci poznawały historię ziemniaka, jego tajemniczy sposób uprawy, potrawy jakie można z nich przyrządzić oraz wykonano z ziemniaków stworki - potworki, które zagościły na przedszkolnej wystawie. Następnie dzieci bawiły się na przedszkolnym placu zabaw przy zapachu pieczonych z ziemniaczków, które potem z apetytem zjadały. Ten dzień na pewno zapadnie na długo w pamięci wychowanków a rodzicom serdecznie dziękujemy za pomoc.