Z wizytą w bibliotece

Książka jest elementem codziennego życia, a rytuał inicjacyjny ma określony przebieg. Są to chociażby wieczorne czytania przed snem. Celem jest oczywiście rozwój dziecka, obecnie przede wszystkim zwracana jest uwaga na rozwój intelektualny, ale nie mniej ważny jest rozwój wrażliwości, wyobraźni, empatii, a także radość, przyjemność w obcowaniu z książką. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że pierwsza francuska biblioteka dla dzieci nosiła nazwę "Godzina radości". Biblioteka również stanowi miejsce uprzywilejowane w tych pierwszych kontaktach dziecka z książką dlatego też 3 października dzieci z grupy "Tygryski" odwiedziły Bibliotekę Publiczną w Sarnowie. Bibliotekarka – Pani Dominika Buschmann zapoznała dzieci z pomieszczeniem biblioteki, różnorodną tematyką zgromadzonej literatury, zasadami wypożyczania książek. Oczywiście najważniejszym punktem było wysłuchanie wspaniałej opowieści „Płyń, mały Wombacie, płyń”. Przedszkolaki mogły również obejrzeć bogato ilustrowane publikacje książkowe. Celem takiej wizyty jest zachęcanie dzieci do interesowania się książką jako źródłem wiedzy. Ważne jest, aby dzieci wiedziały, że biblioteka to nie tylko zbiór książek, nie tylko miejsce, do którego się wchodzi, bierze książkę i wychodzi. Jest to także miejsce spotkań czytelniczych, wydarzeń kulturalnych, twórczych i edukacyjnych dla młodych czytelników.