"Bezpieczny pies - Bezpieczne dziecko"

14 marca w Przedszkolu Publicznym im. Kubusia Puchatka odbyy si zajcia w ramach programu "Bezpieczny pies ? bezpieczne dziecko" przeprowadzone przez Polskie Centrum Dogoterapii ?Forget Me Not ? Psia Edukacja?. W zajciach z psem Blues uczestniczyy kolejno wszystkie grupy przedszkolne.

Dzieci podczas zaj zdobyy wiedz i umiejtnoci, dziki ktrym kontakt z pupilem staje si bezpieczny dla obu stron. Przedszkolacy dowiedzieli si:
- jak bezpiecznie podej do psa, ktrego nie znaj,
- w ktrych sytuacjach nie naley podchodzi do psa, czy wolno zaczepia nieznane pieski, ktre s bardzo mie i wydaje si nam, e nie zrobi nikomu krzywdy,
- jak zachowa si w sytuacji, gdy pies nas zaatakuje, czy nale ucieka, czy te zachowa spokj i przyj odpowiedni pozycj,
- o czym naley pamita idc na spacer z psem,
- jak bezpiecznie bawi si z psem, aby nikomu nie zrobi krzywdy, czy pies ma zawsze ochot na zabaw wtedy kiedy my j mamy,
- jak prawidowo nakarmi psa, czy wolno podchodzi do miski psa, czy zabiera mu jego poywienie,
- kiedy i jak nagradza psa,
- jak rol odgrywa pies w spoeczestwie (ratownik, policjant, straak, terapeuta, przyjaciel),
- co to jest ?mowa ciaa psa? (najwaniejsze sygnay: strach, agresja, ch zabawy).

Podczas zaj dzieci dowiedziay si, e pies to nie tylko dobry, oddany przyjaciel czowieka i jego towarzysz. Poznay psa jako ratownika grskiego, ratujcego ludzi spod lawin oraz dobrego pasterza, ktry towarzyszy czowiekowi przy wypasie zwierz, np. owiec. Dziki doskonaemu wchowi, suchowi, zdolnoci do orientacji w terenie, inteligencji i przywizaniu pies jest dobrym myliwym i tropicielem, pomagajc straakom i policjantom w tropieniu przestpcw, w poszukiwaniu zaginionych ludzi.

Podczas tych zaj przedszkolacy bardzo duo dowiedzieli si o psach i poznali ich rne rasy. Nauce towarzyszya rwnie dobra zabawa z psem Blues poczona ze spacerem po sali i wsplnymi wiczeniami. Jednym z zada do wykonania byo przyjcie bezpiecznej pozycji, tzw. wika, a Blues z pomoc swego waciciela sprawdza, czy dzieci prawidowo si zachowuj. Na koniec kady mg pogaska pieska z zachowaniem rodkw ostronoci, o ktrych dzieci wczeniej si nauczyy. Podczas zaj dzieci dowiedziay si, e posiadanie psa to nie tylko zabawa ale rwnie obowizki, a przede wszystkim zasady prawidowego zachowania si w stosunku do zwierzt.

Dziki obecnoci na zajciach psa Blues oraz wykwalifikowanego dogoterapeuty przedszkolacy doskonale zapamitali to spotkanie i atwiej przyswoili sobie now wiedz. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamitkowe dyplomy, zakadki do ksiek oraz ulotki.alt