Wycieczka do Muzeum Chleba w Radzionkowie

W dniu 21 padziernika grupy "Mdre Sowy" i "Tygryski" wyjechay na wycieczk do Radzionkowa zwiedzi Muzeum Chleba. Celem wycieczki byo: budzenie szacunku do chleba, poznanie drogi od ziarenka do bochenka, moliwo obcowania z eksponatami zbieranymi przez wiele lat oraz budzenie szacunku do pracy piekarzy. Muzeum Chleba - powiedzia waciciel piekarni Pan Piotr Mankiewicz - powstao w 2000 r. z szacunku do historii i z ?potrzeby serca?. Eksponaty tam zgromadzone przez wiele lat suyy do wykonywania chleba, a gwn intencj zaistnienia muzeum jest uwiadamianie wszystkim, i z najrniejszych wypiekw najwaniejszy jest nasz polski tradycyjny chleb, ktry nie ma sobie rwnego. Na pocztku oprowadzania uczestnicy wycieczki otrzymali po kawaku surowego ciasta, z ktrego naleao zrobi buk-plecionk forma warkocza i pozostawi do wyronicia i upieczenia. Buka piecze si 30 minut o co ciekawcy dopytywali. W tym czasie wychowankowie ogldali dwudziestominutowy film animowany pt. "O krlu, ktry chleba nie szanowa". Nastpnie Pani przewodnik oprowadzajc nas po muzeum pokazywaa ciekawe eksponaty zwizane nie tylko z produkcj chleba, ale take z przedmiotami sucymi ludziom do wykonywania prostych codziennych czynnoci np. pralki, piece, podgrzewacz wody, wanny, natrysk, lodwka jak rwnie maszyny do pisania, telefony i wiele innych przedmiotw z ubiegych wiekw. Dzieci zasiady w starej szkole gdzie na tabliczkach rysikiem miay moliwo rysowa i pisa. Zdziwiy si na wiadomo istnienia olich awek i "dyscyplin" wymierzajcych kary cielesne. Wszystkie eksponaty byy gromadzone przez waciciela muzeum ? pasjonata - 15 lat. Muzeum bardzo adnie i mdrze zorganizowano. To wspaniaa lekcja szacunku do pracy i tradycji. Po zakoczeniu zwiedzania wszyscy raczylimy si bardzo smakowitymi upieczonymi bukami wasnej produkcji a co niektrzy postanowili podzieli si bueczk z domownikami. Kady uczestnik otrzyma niespodziank w postaci ksieczki do kolorowania. To byy wspaniae chwile, ktre na dugo utkwi w pamici dzieci.