SNUJ SIĘ, SNUJ BAJECZKO...

10 maja 2017 r. w Przedszkolu Publicznym im. Kubusia Puchatka w Sarnowie odbyła się kolejna już edycja GMINNEGO KONKURSU LITERACKIEGO „SNUJ SIĘ, SNUJ BAJECZKO...” zorganizowana we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Sarnowie. W zmaganiach konkursowych wzięli udział reprezentanci najstarszych grup z przedszkoli i oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych:
- „Brygada RR” z Przedszkola Publicznego im. Misia Uszatka w Strzyżowicach,

- "Gromadka Puchatka" z Przedszkola Publicznego im. Misia Uszatka w Strzyżowicach,

- „Tropiciele” z oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Dąbiu

- „Mądre Sowy” z Przedszkola Publicznego im. Kubusia Puchatka w Sarnowie.

Przedszkolaki podczas zabawy rywalizowały ze sobą o zdobycie jak największej ilości punktów. Organizatorzy dali możliwość wykazania się drużynom znajomością bajek poprzez:

• rozwiązywanie zagadek słowno - obrazkowych
• układanie bajkowych puzzli,
• opowiedzenie krótko wylosowanej bajki,
• podanie tytułu bajki po wysłuchaniu krótkiego fragmentu utworu muzycznego,
• popisy recytatorskie.
W związku z bardzo wysokim poziomem przygotowania dzieci do konkursu i ich prezentacjami, komisja konkursowa w składzie: Mirella Barańska – Sorn – sekretarz Gminy Psary, Helena Warczok – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Psarach, mgr Małgorzata Barańska - dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 2 w Sarnowie, mgr Agnieszka Regulska - wicedyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 2 w Sarnowie przyznała wszystkim zespołom I miejsca. Na zakończenie na uczestników konkursu czekał słodki poczęstunek a jury po burzliwych obradach wręczyło nagrody książkowe i dyplomy dla każdej grupy, a także drobne upominki każdemu uczestnikowi ufundowane przez Wójta Gminy Psary oraz Gminną Bibliotekę Publiczną w Psarach.

Mamy głęboką nadzieję, że tego rodzaju działania przedszkola i biblioteki zwiększą zainteresowanie słowem pisanym wśród najmłodszego.

WYCIECZKA DO OGRODU BOTANICZNEGO

15 maja grupa "Maleństwa" wyjechała na zajęcia przyrodnicze do Ślaskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie. Zajęcia o nazwie "Kącik ogrodnika" przybliżyły dzieciom zagadnienia z działu ogrodnictwa. Na zajęciach przedszkolaki odwiedziły

ogródek warzywny, który uprawiany jest zgodnie z zasadami permakultury czyli sposóbu, w jaki należy traktować naturę, aby optymalnie z niej korzystać – jednocześnie nie przyczyniając się do jej dewastacji (również w zakresie projektowania domu, ogrodu, wykorzystywania odnawialnych źródeł energii itp.) W trakcie zajęć dowiedzieliśmy się jak zaprosić pożytecznych gości do ogrodu, mieliśmy okazję zobaczyć kącik zielarski, gdzie dzieci dowiedziały się o właściwościach leczniczych różnych ziół. W drugiej części zajęć dzieci poznały uroczego Łosia ogrodnika, któremu pomogły skompletować odpowiedni strój i narzędzia niezbędne do sadzenia. Przedszkolaki musiały rozwiązać zagadki, aby dowiedzieć się co jest potrzebne ogrodnikowi. Uczestnictwo w scence dramowej przybliżyło dzieciom kolejne etapy życia rośliny, a maluchy miały możliwość nauczenia się piosenki, która uczy z czego składa się kwiat. Każdy przedszkolak posiał do swojej doniczki nasionko Aksamitki, a roślinę mógł zabrać do domu. Przedszkolaki z zajęć wróciły pełne wrażeń i emocji. Z niecierpliwością czekamy na pierwsze wykiełkowane roślinki naszych przedszkolaków.

ZAJĘCIA OTWARTE W GRUPIE „MALEŃSTWA”

16 maja odbyły się zajęcia otwarte w grupie „Maleństwa”. Dzieci wraz z wychowawcą na te szczególne zajęcia zaprosiły Panią Dyrektor mgr Małgorzatę Barańską, Panią Wicedyrektor mgr Agnieszkę Regulską oraz Rodziców. Podczas zajęć dzieci mogły wykazać się znajomością i wiedzą na temat zjawiska jakim jest tęcza oraz pokazać, że zdobyły umiejętności w mówieniu, słuchaniu i byciu słuchanym oraz pokazać możliwości własnego ciała podczas ćwiczeń z chustą animacyjną. Punktualnie o 10.00 maluchy rozpoczęły swoją przygodę z tęczą. Bez problemu poradziły sobie z zagadką, będącą wstępem do zajęć oraz odpowiadaniem na pytania, a to wszystko za sprawą opowiadania „Historia tęczy"z książki „Mądrość serca”, (red. M. Porębskiej i A. Sujka); poprawki : Sylwia Kustosz, dzięki której dowiedziały się skąd tęcza pojawia się na niebie. Bez większych problemów poradziły sobie z ułożeniem na dywanie papierowej tęczy. Z wielkim zaangażowaniem liczyły i rozpoznawały kolory wchodzące w skład tęczy. Z wielką radością uczestniczyły w zabawie z chustą animacyjną, która pozwoliła im na chwilę przenieść się na tęczę. Mogły przez chwile stać się czarodziejami i zobaczyć czy da się w sali wyczarować tęcze, a to dzięki doświadczeniu, które wykonali wspólnie z wychowawcą. Na zakończenie wspólnie z rodzicami dzieci wykonały przestrzenną tęcze przy użyciu pasków z kolorowego papieru, którą mogły zabrać do domu. Na podsumowanie zajęć dzieci za zaangażowanie podczas wykonywanych zadań otrzymały kolorowe naklejki w kształcie kwiatków. Zajęcia otwarte wzbudzają wiele pozytywnych emocji wśród Rodziców, ponieważ mogą oni uczestniczyć w nich i poznać charakter pracy wychowawczo – dydaktycznej oraz pozwalają rodzicom na obserwacje postępów własnego dziecka w zakresie osiąganych kompetencji fizycznych, umysłowych, społecznych itp. Zajęcia otwarte realizowane są w ramach planu współpracy przedszkola z Rodzicami i umożliwiają Rodzicom poznanie sposobów pracy nauczycieli z dziećmi, relacji pomiędzy nauczycielami, a dziećmi oraz dokonanie obserwacji zachowania dziecka na tle grupy.

Dziękujemy Pani Dyrektor Małgorzacie Barańskiej, Pani Wicedyrektor Agnieszce Regulskiej oraz Rodzicom za przybycie.

grupa "Maleństwa"