Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

Spotkanie z myśliwym

alt

10 października 2017 roku do naszego przedszkola przybył myśliwy, Pan Aleksander Jewak. Podczas pogadanki myśliwy uświadomił dzieciom, że las to dom zwierząt i nie można go niszczyć. Przedstawił zwierzęta zamieszkujące lasy w różnych regionach Polski, zapoznał z przygotowaniami zwierząt do zimy oraz sposobem ich życia. Ukazał w jaki sposób należy pomagać zwierzętom w okresie zimy. Dzieci dowiedziały się także o roli lasu, wartości jaką stanowi oraz co daje nam ludziom. Pod adresem pana myśliwego padło wiele pytań i żadne z nich nie pozostało bez ciekawej odpowiedzi. Na zakończenie spotkania dzieci podziękowały panu Aleksandrowi za ciekawą lekcję przyrody własnoręcznie wykonanymi upominkami.

Spotkanie z bibliotekarką

Książka jest elementem codziennego życia, a rytuał inicjacyjny ma określony przebieg. Są to chociażby wieczorne czytania przed snem. Celem jest oczywiście rozwój dziecka, obecnie przede wszystkim zwracana jest uwaga na rozwój intelektualny, ale nie mniej ważny jest rozwój wrażliwości, wyobraźni, empatii, a także radość, przyjemność w obcowaniu z książką. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że pierwsza francuska biblioteka dla dzieci nosiła nazwę "Godzina radości". Biblioteka również stanowi miejsce uprzywilejowane w tych pierwszych kontaktach dziecka z książką dlatego też 3 października dzieci z grupy "Tygryski" odwiedziły Bibliotekę Publiczną w Sarnowie. Bibliotekarka – Pani Dominika Buschmann zapoznała dzieci z pomieszczeniem biblioteki, różnorodną tematyką zgromadzonej literatury, zasadami wypożyczania książek. Oczywiście najważniejszym punktem było wysłuchanie wspaniałej opowieści „Płyń, mały Wombacie, płyń”. Przedszkolaki mogły również obejrzeć bogato ilustrowane publikacje książkowe. Celem takiej wizyty jest zachęcanie dzieci do interesowania się książką jako źródłem wiedzy. Ważne jest, aby dzieci wiedziały, że biblioteka to nie tylko zbiór książek, nie tylko miejsce, do którego się wchodzi, bierze książkę i wychodzi. Jest to także miejsce spotkań czytelniczych, wydarzeń kulturalnych, twórczych i edukacyjnych dla młodych czytelników.

SPOTKANIE ZE STRAŻAKAMI

 

alt

Jednym z celów podstawy programowej wychowania przedszkolnego jest wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych. 19 września 2017 roku do naszego przedszkola zawitali strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Sarnowie. Dzieci z bliska miały możliwość podziwiać wyposażenie, jakim dysponują strażacy podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy. Podczas spotkania dh Łukasz Janota opowiedział, jak należy dbać o bezpieczeństwo swoje i innych. Ponadto przekazał dużo cennych informacji dotyczących bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach życiowych: podczas pożaru, wypadku, burzy itp. Dzieci dowiedziały się, że straż pożarną można wezwać nie tylko do pożaru, ale także do wypadku, powodzi, jak również do pomocy zwierzętom. Największe zainteresowanie wzbudził wóz strażacki, którym przyjechali zaproszeni goście. Dzieci mogły obejrzeć również wóz bojowy oraz sprzęty znajdujące się w nim. Każde dziecko mogło obejrzeć wóz strażacki z zewnątrz, a także posiedzieć w środku. Wrażenia jakie dostarczyli nam strażacy na długo pozostaną w naszej pamięci. Z całego serca dziękujemy przedstawicielom Ochotniczej Straży Pożarnej w Sarnowie za przybycie i poświęcenie nam swojego cennego czasu.

 

"Mądre Sowy" robią pizzę

W marcowe czwartkowe przedpołudnie sala grupy „Mądre Sowy” zamieniła się we włoską pizzerię dzięki przybyciu niezwykłego gościa jakim była pani Justyna Hołubowska mama Janka. Przedszkolaki bawiąc się we włoskich kucharzy przygotowały prawdziwą pizzę każdy dla siebie. Ciekawość i zaangażowanie przedszkolaków było ogromne. W sali rozlegały się pytania: „Czy nam się to uda”? Czy będzie smaczne”? Na początku wszyscy założyli fartuszki i dokładnie wymyli ręce, aby móc aktywnie uczestniczyć przygotowaniu pizzy. Następnie zasiedli do stołu, na którym przygotowane były potrzebne produkty: pieczarki, salami, szynka, papryka, kurczak w przyprawach, sery , ananas, sos pomidorowy. Wszyscy ochoczo zabrali się do pracy i robili pizze dokładając kolejne produkty według swoich gustów smakowych. Panie kucharki „dziecięce dzieła” upiekły w piekarniku. Potem z apetytem konsumowano danie włoskie o którym mówiono, że jest doskonałe. Zajęcia kulinarne były ciekawe i niecodzienne to był oryginalny sposób poznawania kultury włoskiej oraz pracy i zawodu kucharza. Składamy podziękowania mamie Janka za poświęcony czas.


PIERNIKOWY DZIEŃ

7 grudnia gościliśmy tatę Martynki z "Maleństw", który jest cukiernikiem i na co dzień wypieka słodkie ciasteczka, babeczki, wspaniale torty i inne słodkości, które dzieci bardzo lubią. Pan Mariusz Kawiorski specjalnie na to spotkanie upiekł piękne Chatki z piernika oraz pierniczki w kształcie gwiazdek. Przyniósł również różne dekoracje, dzięki którym przedszkolaki mogły samodzielnie udekorować zarówno Chatki z piernika jak i pierniczki. Opowiedział o swojej pracy oraz o tym w jaki sposób dekoruje się te wszystkie słodkości. Dzięki wspólnej pracy taty Martynki i wszystkich przedszkolaków mogliśmy posmakować smacznych wypieków. Bardzo dziękujemy Panu Mariuszowi za miłe i „słodkie” spotkanie.

alt

SALON FRYZJERSKI W PRZEDSZKOLU


17 listopada odwiedził nas wyjątkowy gość. Była to Pani fryzjerka, która opowiedziała nam o zawodzie, który wykonuje. Pokazała nam różne narzędzia, których używa w pracy: suszarkę, grzebienie, maszynkę do obcinania włosów, prostownicę, lokówkę mówiła jak ich używać i jak dbać o włosy. Jednak wszyscy z niecierpliwością czekali na szalone fryzury. Dziewczynkom pani Olga wyczarowała piękne kolorowe pasemka, a chłopcom wesołe irokezy. Zdobyte umiejętności i wiadomości na temat pracy fryzjera maluchy odzwierciedliły podczas zabawy w naszym kąciku fryzjerskim, modelując włosy swoim ukochanym lalom.

alt alt  alt


SPOTKANIE ZE STRAŻAKAMI

W ramach zajęć o bezpieczeństwie 10 listopada do naszego przedszkola zawitali strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Sarnowie, którzy opowiedzieli nam, jak należy dbać o bezpieczeństwo swoje i innych. Ponadto przekazali dużo cennych informacji dotyczących bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach życiowych: podczas pożaru, wypadku, powodzi, burzy itp. Zaprezentowali naszym wychowankom specjalne ubranie i sprzęt używany w różnych akcjach ratunkowych i gaśniczych oraz przypomnieli numery alarmowe. Dzieci dowiedziały się, że straż pożarną można wezwać nie tylko do pożaru, ale także do wypadku, powodzi, jak również do pomocy zwierzętom. Dużą atrakcją dla naszych przedszkolaków była możliwość przebrania się w strój strażaka. Jednak największe zainteresowanie wzbudziły wozy strażackie, którymi przyjechali zaproszeni goście. Każde dziecko mogło obejrzeć wóz strażacki z zewnątrz, a także posiedzieć w środku i poczuć się jak prawdziwy strażak. Na zakończenie spotkania dzieci dostały od naszych gości ogniki OSP. Wrażenia jakie dostarczyli nam strażacy na długo pozostaną w naszej pamięci. Z całego serca dziękujemy przedstawicielom Ochotniczej Straży Pożarnej w Sarnowie za przybycie i poświęcenie nam swojego cennego czasu.


alt alt

alt alt

alt altSPOTKANIE Z DIETETYKIEM


4 listopada przedszkolacy wraz uczniami klas I-III uczestniczyli w spotkaniu z Panią Dietetyk, która w w interesujący sposób przedstawił dzieciom zawód dietetyka, poszerzył wiedzę na temat zdrowego odżywiania, zapoznał z piramidą żywienia od produktów najzdrowszych i najbardziej wartościowych po te, które w odżywianiu mogłyby zostać wyeliminowane bez szkody dla organizmu. Tłumaczył, dlaczego należy ograniczać słodycze i słodkie napoje, a zwiększyć spożycie warzyw i owoców, a także w jaki sposób żywność wpływa na nasze zdrowie i zachowanie.

Na kolejne spotkanie, które odbędzie się 25 listopada 2015r. o godz. 17.00 w sali gimnastycznej ZSP Nr 2 w Sarnowie, zapraszamy rodziców.

alt    alt